Ana sayfa Köyümüz Albüm Üye giriş Konuk defteri İletişim Hizmetler Dosya indirme
Konuk Defteri  

Yıllar sonra selam yazalım kale mi kiralim
   - betonkaya, 09.10.2023

Mudanya dan selamlar..

Mudanya da bahar havası yaşıyoruz..
Yusufeli hepimizi üzüyor, yüreğimizi yakıyor..
Yazın ancak geliriz o zaman da muhtemelen Eski Yusufeli sulara gömülür..
   - cmustafagumus, 24.02.2023

yeni yusufelinden selamlar. eski yusufeli yavaş yavaş sular altında kalmaya başladı bir tarih sular altında kalıyor. görmek isteyenlere arkadaşlara duyrulur.
   - sanikor, 23.02.2023

Artvinden hayırlı günler
   - Cemal Akistanbullu, 09.11.2022

Artvinden hayırlı günler değerli oğdarlı dostlar her şey gonlunuzce olsun
   - Cemal Akistanbullu, 29.05.2022
EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu

Sisteme giriş  
 


Hala hesabınız yok mu? Hesap açmak için tıklayın.

Çevrimiçi  
Şu an bağlı olan kullanıcılar:
6 konuk ve 0 kayıtlı kullanıcı çevrimiçi.

Şu anda sitemizde konuksunuz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Oğdar

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 03 Nisan 2021 Cumartesi
Konu: Oğdar manzara 

Oğdar a güz gelince yanı mevsim sonbahar olunca ağaçların yapraklarının sararması,tarlaların bostanların hasad edilmesi havaların serinlemesi ile beraber hafif bir hüzün çökerdi.
Bu mevsimde mezralarda evleri olanlar çoktan koçmuş olurlar.Aslında güz mevsimi mezraların en güzel en zevkli en kalabalık zamanıdır.Köyde ne meyve ne sebze kalmamışken,dağlar taşlar sararmış yasağın üstüne kar inmişken tersine lükesette gocoğette gezlorda çayırlar yeniden yeşermeye başlar.Oğdar da güz gelmeden önce harmanlar savurulur,samanlar merege tahıllar ambarın harosuna doldurulur.
Sonra kış hazırlıklar başlar,Odunlar edilir,yapraklar kurulur,gazeller süpürülür,kartollar çıkarılır,lobiyalar kabaklar sökülür,lahanalr çıkarılır.
Artık 6 ay kışın yollarrın kapanması ile mahrumiyet yaşayan oğdarın kışlık yiyeceği hazırdır.Zaten kartol ile lahana olunca haro da da un olunca ,odunun bol olunca kış kolay geçer,
Tarlasında hasadı olmayanlkar ofis alırlar,teneklerle gazını yağını alırlar ambarın bile neşesi yerine gelir.
Güz gelince çocuklarında neşesi yerine gelir.Babalar gurbetten gelir yeni ayakkabılar pantolonlar ceketler fanılayalar gelir.Gece yatarken bile yastığın altında saklanır.

Mezralara köçenler için hem eğlence hem iş başlar.Mezralarda çobanlık yapmak epey eğlenceli olur.Bu mevsimde çobanlığı ya kadınlar ya da çocuklar yapardı.
Beline ekmeğini bağlayanlar doğrı bayıra,akşama kadar hem çobanlık yapılır hem oyunlar oynanır.
Akşam olunca harmanda hoçıyar binmeye gidilir.Pantaların dibine panta yemeye,salor,kırkat,datvi yemeye,gazellerin altından ceviz toplanmaya gidilir.
Gece olunca hava ne kadar kararırsa kararsın ne kadar yorgun olunursa olunsun illa komşıya oturmaya gidilir.Gece yaşlılar eski hikayeler anlatır,ocakta kartol kaynar kazanınan,çocuklar bir köşede alçı oynar biliyar oynar ,bir miligim sayar yada yaşlıların anlattıklar dev dedaberi masallarını dinlerler.
Sabah okula gitmek için erkenden kalkılır.BAzen çıra ile yola çıkılır.Harmanın bacasından emigilin çocuklar çağırılır,yollarda büyükler küçük çocuklara sahip çıkarlar o mezranın çocukları en son evde toplanır beraber okul yoluna koyulurlar.Biz Gezlordan yola çıktığımız için eküterden sonra en uzak mezralardan biridir.Epey erkenden yola çıkardık.İşin eğlenceli yanı eğer Aholulardan önce pantanın dibini geçemsek hem akşama kadar dalga geçerler hemde yolu çeper ederler.Kim önce geçerse geç gelenin mezrasının yolu tikenlerle kapatılırdı.Sırtımızda çantamız ekmeğimiz.yola çıkardık.Kar yağdığı zamanlar işimiz daha da zordu.Okula gidene kadar dizlerimize kadar ıslanırdık.ÖĞlene kadar kurumaz üstümüz Akşam yine ıslanır eve gidince ğelları (çoraplar) sobanın altında kurutur sabah yeniden giyerdik.
Kimin ne meyvası varsa çantasına doldurur yollarda yiye yiye giderdik.Gezlorda eski Hebogilin bizim zamanımızda Yahyagilin panta dökülürdü yola .her sabah onu çalıların içinde toplar yiye yiye giderdik.

Hani derya yazar biz o zamanlar çok mutluyduk.
İnanmayan babasına anasına anlattırsın

BİZ O ZAMAN ÇOK MUTLUYDUK.
Sayfayı yazdırmaya hazırla

Sağlıklı Günler

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 02 Nisan 2021 Cuma
Covid-19 Vaka sayıları artıyor
Kalabalıktan uzak durun
Maskenizi takın
Ellerinizi temiz yıkayın
Sevdiklerinizle beraber sağlıklı huzurlu günlere
Sayfayı yazdırmaya hazırla

Esra Demirbilek evleniyor

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 02 Nisan 2021 Cuma
Konu: Gelenekler 
Düğünümüz Var

İzmir'de oturan Köylümüz Ayten, Mevlüt Demirbilek in kızları Esra Demirbilek nişanlısı Fahrettin ile evleniyor
Düğün. 26 Ağustos 2021 Perşembe günü Kırmızı Değirmen düğün salonu.Kemalpaşa İzmir
Covid-19 önlemleri çerçevesinde Maske Mesafe Temizlik kurallarına uygun olarak köylülerimiz davetlidir
@esraadmrblkk
Sayfayı yazdırmaya hazırla

Rabia Çınar evleniyor

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 31 Mart 2021 Çarşamba
Konu: Gelenekler 
Düğünümüz Var

İzmir Örnekköy de oturan Köylümüz Melahat, Cemal Çınarın kızları Rabia Çınar Nişanlısı Hakan ile evleniyor
Covid-19 önlemleri çerçevesinde Hafta sonu yasak olmaması halinde 28 Ağustos 2021 Cumartesi ,Hafta sonu yasak olursa 27 Ağustos 2021 cuma günü Örnekköy Park alanında düğünleri var.
Maske Mesafe Temizlik kurallarına uyarak Köylülerimiz davetlidir.
Çınar ailesi.
@hakann.rabia
Sayfayı yazdırmaya hazırla

Ayı ile güreşen Adam

Gönderen: Mustafa Gümüş Tarih: 29 Mart 2021 Pazartesi
Konu: Doğa 
Bakmayın siz onun saçlarının olmadığına,kafasının kel olduğuna.O bakışların o sakin duruşun altında cesaret ,güç ve altın gibi kalp vardır.O her na kadar örümcek görünce kaçacak yer arasa da kendinden çok büyük ve ağır bir ayıyı dize getirmiş bir YİĞİTTİR.
Daha 20 li yaşlarda ayı avına giden cesaretle en önde giderken yaralı ayıya yakalanır.Ayağından kapan ayı ile dakıkalarca boğuştu,Yanındaki arkadaşlarına ayıya ateş etmelerini söyler ,yanındakiler de çok genç olduklarından ve çok korktuklarından ne yapacaklarını şaşırırlar,Sonra arkadaşları ayının gözlerine kafasına kurşun atmaya başlarlar,Yaşar ise ayı ile boğuşmaktadır,
Bir elini ayının ağzına sokar dililini tutup bükmeye ayıya vurmaya çalışır.Ayı ise Yaşarın ayağını ağzına almaya ve çiğnemeye çalışmaktadır.Yaşar çok zeki ve kurnazdır.Öyle sakin yürür sessiz durur ama ince hesaplar yapan zekice planlar yapan biridir.Ne de olsa Köse Hüsen dedenin torunudur.
Yaşar ayının elinden kurtulmanın planlarını yapar bir yandanda ayıyı tekmelemeye yumruklamaya itmeye çalışır.Çünkü tam uçurumun başındadır.Eğer Yaşar ayıyı uçurumdan atmasa ayı onu atacaktır.Yaşar bir elini ağacın köküne tutar diğer taraftan da ayıyı itmeye bacağını ağzından kurtarmaya çaılışır.Ve ayının zayif tarafını bulup ağzından kurtulur ve ayıyı uçurumdan aşağı atar.
Ve Yaşar genç yaşında KAHRAMAN OLUR.AYI İLE BOĞUŞAN ADAM OLARAK GAZETELERE ÇIKAR
Sayfayı yazdırmaya hazırla

<   11112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142435363738393103113   >